V Bytči odhalili pamätnú tabuľu genmjr. Ivanovi Schwarzovi

30.08.2023

Bytča. V nedeľu 27. augusta sa zástupcovia Oblastného klubu vojenských výsadkárov Jozefa Gabčíka Žilina zúčastnili osláv SNP v Bytčianskom regióne. Slávnosti začali kladením vencov pri pamätníku SNP v Malej Bytči, pokračovali slávnostným odhalením pamätnej tabule generálmajorovi Ivanovi Ottovi Schwarzovi na Mestskom úrade v Bytči a vyvrcholili pietnym aktom kladenia vencov a kultúrnym programom v osade Magále.

Idea realizácie pamätnej tabule

Myšlienka realizácie pamätnej tabule vznikla vo Vojenskej podpornej nadácii v spolupráci s Ministerstvom obrany SR, mestom Bytča, Okresným úradom Bytča, oddelením starostlivosti o vojnových veteránov a vojenských dôchodcov Ministerstva obrany SR, Pamiatkovým úradom Žilina a ďalšími. Autorom tabule je architekt Dušan Ferianc. 

Inštalácii pamätnej tabule predchádzalo vydanie knihy šéfredaktora mesačníka Obrana Pavla Vitka Pokoriteľ Alsterufera, v ktorej hlavným hrdinom je v prvom rade I. O. Schwarz, no aj ďalší slovenskí slovenskí účastníci západného odboja, ktorí v Británii bojovali, alebo sa tam pripravovali na boj. Kniha bola vyšla v roku 2018 po 15-ročnej známosti Pavla Vitka a genmjr. I. O. Schwarza.

Podujatie osobne podporil veľvyslanec Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska na Slovensku Nigel Baker, za Ministerstvo obrany SR a Ozbrojené sily SR Martin Jakál a Richar Zimáni, veliteľ 5. pšu Žilina plk. Peter Žochňák, primátor Mesta Bytča Miroslav Minárčik, Pavol Vitko z Vojenskej podpornej nadácie, Pavel Frankl - predseda Židovskej náboženskej obce v Žiline, predseda SZPB Žilina Juraj Drotár, za OKVV J. Gabčíka Žilina Vlado Stoila, Soňa Vanovčanová a jeden z našich najstarších členov - ktorý prežil holokaust - Ján Hanák, Martin Korčok, riaditeľ Múzea holokaustu v Seredi a mnohí ďalší.


generálmajor Ivan Otto Schwarz

Narodil sa 11. decembra 1923 v Bratislave, no celé detstvo vyrastal v Bytči. Ivanovi rodičia najskôr dcéru Katarínu a potom syna Ivana zachránili pred holokaustom vďaka tomu, že ich stihli poslať do Veľkej Británie. Mladý Ivan mohol prečkať vojnu v relatívne pokojnom zázemí severného Walesu na panstve lorda Newborougha, známeho jeho otca. 

Mal len 16 rokov, keď sa už v októbri 1939 dobrovoľne prihlásil do britskej armády. Dňa 20. januára 1941 bol v Leamingtone v hodnosti vojaka zaradený do čs. brannej moci. Chcel pôsobiť pri vojnovom letectve, čo si doslova vydupal. Absolvoval výcvik radistu a palubného strelca. Mal 18, keď nastúpil 29. novembra 1942 do operačnej služby v 311. čs. bombardovacej peruti RAF. Tá trvala až do marca 1945. Takto dlho, to sa podarilo málokomu. Nemyslime si, že celkom všetci boli iba hrdinovia. Niektorí hľadali chodníčky, ako sa nechať preradiť k pozemnému personálu. Iní riskovali prísne tresty za nestatočnosť a rôznymi cestami sa snažili eliminovať obrovské riziko, že prídu o svoj život ako lietajúci personál. Iní na lietanie vo vojnovej zóne skrátka nemali. Ivan Schwarz taký nebol. Dokonca – keď mal niekto ťažký deň, keď sa nestihol vrátiť na základňu, či aj z iných príčin – ak mal voľno, lietal aj za kamarátov. Mal ich dôveru, aj preto si ho zvolili za šéfa svojho poddôstojníckeho klubu, hoci bol spomedzi nich jeden z najmladších. 

Dňa 27. decembra 1943 o 16.07 hod. sa začal útok bombardéra Liberator 311. čs. bombardovacej perute RAF na nemeckú loď Alsterufer. Tá viezla z Japonska pre nacistov mimoriadne cennú strategickú dodávku ťažkých kovov. Plavila sa za úplného rádiového pokoja a neúspešne po nej nad Atlantikom pátrali Briti, Američania aj Kanaďania. Po riskantnom súboji s loďou vyzbrojenou protilietadlovými zbraňami bombardér Liberator (zobrazený v siluete na pamätnej tabuli) pod velením kapitána Oldřicha Doležala zvíťazil. S informáciou o obrovskom víťazstve čs. letcov a historicky najväčšom úspechu 311. bombardovacej perute RAF vystúpil v britskom parlamente za vládu Winstona Churchila podtajomník ministerstva pre vojnové hospodárstvo sir Dingle Mackintosh Foot. Britský kráľ Juraj VI. kapitána Oldřicha Doležala a Zdeňka Hanuša ocenil najvyšším leteckým vyznamenaním DFC (Distinguished Flying Cross – Záslužný letecký kríž). Zostávajúci členovia posádky boli vyznamenaní Čs. vojnovým krížom 1939, ktorý im 7. februára 1944 na leteckej základni Beaulieu osobne odovzdal inšpektor čs. letectva Air Vice Marshal (A/V/M) Karel Janoušek KCB. Horný strelec Ivan Otto Schwarz bol spomedzi nich jediný Slovák.  

Zdroj: Pavol Vitko, Foto: Mesto Bytča