Vystúpili sme na Slemä, uctili sme si pamiatku 2. paradesantnej brigády

18.10.2023

Žilina/Liptovský Mikuláš, 14. - 15. októbra. Počas tretieho októbrového víkendu sa uskutočnila návšteva vojenského cintorína Háj - Nicovô v Liptovskom Mikuláši spojená s nasledujúcim výstupom na vrch Slemä, kde sme si pripomenuli udalosti zo dňa 13. októbra 1944. Podujatie pripravil Oblastný klub vojenských výsadkárov Jozefa Gabčíka Žilina v spolupráci s 5. pšu Žilina.

V tomto čase v nočnej tme narazilo na vrchu Slemä do stromov dopravné lietadlo Li-2, odrazilo si kus krídla, následkom čoho sa prevrátilo hore podvozkom a vrazilo do zeme pod stromy vrtuľou. Na palube bolo 19 vojakov, ktorí pri nehode zahynuli. Trosky lietadla sú na mieste havárie dodnes. Obďaleč sa nachádza pamätník s menami obetí, ktoré sme si pripomenuli pietnou spomienkou. Tohtoročný, už 29. ročník výstupu bol zaujímavý najmä tým, že sme na vrchol Slemä vyniesli a nainštalovali výstupovú knihu. Je umiestnená pri pamätníku obetí havárie a podpísať sa do nej môže každý, kto absolvuje výstup na Slemä.

Po výstupe sme sa odobrali do Mýta pod Ďumbierom, kde sme strávili príjemné neskoré popoludnie s večerným posedením a ráno sme pokračovali v programe návštevou Pamätníka SNP – II. československej paradesantnej brigády v Krpáčove a Pamätníka SNP v Nemeckej. Sobotného výstupu sa zúčastnilo viac ako 40 členov slovenských a českých klubov vojenských výsadkárov, priateľov a rodinných príslušníkov. 

Ďakujeme všetkým za skvelú atmosféru a tešíme sa na okrúhly 30. ročník. Ďakujeme za podporu 5. pšu Žilina.

Foto: Michal Mucha

Návšteva pamätníkov počas víkendu 14. - 15. októbra

vojenský cintorín Liptovský Mikuláš, vrch Slemä, pamätník SNP Krpáčovo, Pamätník Nemecká

Foto: Michal Mucha