Uskutočnil sa 29. ročník Memoriálu Jozefa Gabčíka

15.05.2023

Rajecké Teplice - Poluvsie/ Žilina - Závodie. Na štart Memoriálu Jozefa Gabčíka sa v sobotu v Rajeckých Tepliciach-Poluvsí postavilo takmer 350 bežcov. Podujatím si uctili pamiatku priameho účastníka atentátu na ríšskeho protektora Reinharda Heydricha v roku 1942 v Prahe. Najrýchlejším bežcom tohto ročníka bol Kristián Brezáni z Maratón klubu Rajec s časom 41 minút a 12 sekúnd. Počas tohto ročníka memoriálu po prvýkrát v spoločnej skupine bežali členovia KVV SR a KVV ČR. Najstarší účastník preteku, člen Oblastného klubu vojenských výsadkárov Jozefa Gabčíka Žilina Ján Hanák má 88 rokov.


"Som nesmierne rád, že spolu s mojimi vojakmi prehlbujeme a šírime ideu hrdinského činu Jozefa Gabčíka, práve v tejto dobe 
i dnes, pripomenutím si výročia operácie Antropoid a 29. ročníkom tohto behu," povedal veliteľ 5. pluku špeciálneho určenia Peter Žochňák.

Zástupca veliteľa Síl pre špeciálne operácie Pavol Šebík poukázal na Gabčíkov odkaz na patriotizmus. "Jozef Gabčík povýšil bezpečnosť všetkých nás nad bezpečnosť svoju vlastnú. Budovanie národnej hrdosti je dôležité osobitne v tejto dobe," uviedol Šebík.

Prezident Klubu vojenských výsadkárov SR Pavel Švelka vyjadril svoje poďakovanie všetkým zúčastneným, členom
z oblastných klubov vojenských výsadkárov SR, ale aj členom delegácie z klubov výsadkových veteránov ČR za športové výkony a zároveň organizátorom: "Po prvýkrát v histórii Memoriálu Jozefa Gabčíka sa nám podarilo zorganizovať bežeckú skupinu, ktorá reprezentovala slovenské a české kluby vojenských výsadkárov. Jej členov tvorili veteráni z Oblastného klubu vojenských výsadkárov Jozefa Gabčíka Žilina, Miestneho klubu vojenských výsadkárov npor. Dionýza Tomčányho Turiec, Oblastného klubu vojenských výsadkárov SR Banská Bystrica, spoločne s českými výsadkovými veteránmi. Českú delegáciu viedol predseda Klubu výsadkových veteránov Prostějov genpor. Ondrej Páleník. Aj tento ročník absolvoval náš veterán, Ján Hanák (88), zakladateľ Memoriálu Jozefa Gabčíka, privítali sme aj čestného prezidenta KVV SR plk. Josefa Tučeka, prvého veliteľa 5. pluku špeciálneho určenia Žilina. Ďakujem všetkým účastníkom a hlavne organizátorom podujatia - 5. pšu, bez ktorých by sa podujatie nemohlo uskutočniť, bývalým kolegom a príslušníkom SŠO OS SR," uviedol.

Oblastný klub vojenských výsadkárov Jozefa Gabčíka Žilina predstavil po pietnom akte v Poluvsí zrekonštruovaný pamätník Jozefa Gabčíka. "V roku 2014 Mesto Rajecké Teplice spoločne so skupinou dobrovoľníkov postavilo na počesť Jozefa Gabčíka pamätník oproti domu, v ktorom prežil svoje rané detstvo a mladosť. Pri príležitosti 80. výročia operácie Anthropoid v roku 2022 požiadal Oblastný klub vojenských výsadkárov Jozefa Gabčíka Žilina o dotácie Ministerstvo obrany SR a Britskú ambasádu a na jeho revitalizáciu tak použil viac ako 13 000 eur.

V rámci stavebných prác bola upravená a spevnená kamenná dlažba, obložené schody, vyčistený, doplnený a zaizolovaný obvodový múrik pamätníka. Pribudli tiež kovové tabuľky s menami účastníkov operácie Anthropoid a nová popisná tabuľka pod bustou," uviedol tajomník Klubu vojenských výsadkárov SR Vladimír Vaňa.

Zdroj: TASR, Foto: Jaroslav Kovář, video: Ľudovít Gondek 

Fotogaléria - 29. ročník Memoriálu Jozefa Gabčíka