Súťaž o pohár Štefana Baniča bude spojená s Majstrovstvami SR v zoskoku padákom na presnosť pristátia 

14.03.2023

Tohtoročné stretnutie parašutistických nadšencov na letisku v Bolerázi sa uskutoční v dňoch 15. - 17. júna. Športoví parašutisti
a vojenskí výsadkári sa môžu tešiť hneď na dve športové akcie. V týchto dňoch bude súčasne prebiehať 5. ročník súťaže
v presnosti pristátia padákom o pohár Štefana Baniča
a zároveň sa uskutočnia Majstrovstvá Slovenskej republiky v presnosti pristátia padákom. Podujatia pripravili Klub vojenských výsadkárov Slovenskej republikyTrnava v spolupráci s Klubom vojenských výsadkárov SR Štefana Baniča Bratislava a Aeroklubom Trnava, pod záštitou predsedu Trnavského samosprávneho kraja, v spolupráci s obcou Smolenice a z poverenia Slovenského národného Aeroklubu.

"Športoví parašutisti a vojenskí výsadkári sa začnú stretávať už vo štvrtok 15. júna na tréningových zoskokoch, aby na druhý deň začali bojovať o medaile. Súťažiť budú viacčlenné družstvá v presnosti pristátia, kde sa bude merať presnosť dopadu elektronickým zariadením, do vzdialenosti max. 16 cm od stredového bodu o priemere 2 cm. Každý súťažiaci vykoná 10 zoskokov, po ktorých budú jednotlivé vzdialenosti sčítané. Pravidlo hodnotenia je rovnaké pre družstvá aj pre jednotlivcov," uviedol predseda Klubu vojenských výsadkárov SR Trnava pplk. v. v. Daniel Cádra.

V piatok 16. júna o 17.00 h zoskočia parašutisti k cintorínu do obce Smolenice a zároveň sa uskutoční pietny akt kladenia vencov na hrob Štefana Baniča.

V sobotu 17. júna budú pokračovať obe súťaže. O pohár Štefana Baniča si v tento deň zasúťažia aj športovci s menšími skúsenosťami, s menším počtom zoskokov, ale aj na menej výkonných padákoch. "Preto bude meranie vykonávané až do vzdialenosti 25 m od stredu kruhu. Nedeľa 18. jún ostáva ako náhradný deň, pre prípadné odložené zoskoky, pre možnú nepriazeň počasia," doplnil Daniel Cádra.

Na predchádzajúcich ročníkoch sa zúčastnili najlepší športoví parašutisti zo Slovenska i blízkeho zahraničia, ako je bývalý majster sveta Karola Adamčík, reprezentanti SR Tomáš Marcinek, Ján Vrbický, Milan Kocík, Jana Kocíková a mnohí ďalší. Klub vojenských výsadkárov Slovenskej republiky budú reprezentovať členovia z viacerých oblastných klubov nielen v produktívnom veku, ale aj naši veteráni. 

"Najstarším prihláseným účastníkom podujatia je Ladislav Hreha (81)
z Oblastného klubu vojensých výsadkárov SR Štefana Baniča Bratislava. Ladislav Hreha na tejto súťaži vykonal v minulom roku svoj jubilejný tisíci zoskok. Súťažiť budú aj členovia z Oblastného klubu vojenských výsadkárov SR Trnava, Vojto Stříž (72), ktorý zoskočil z lietadla celkom viac ako 5000-krát a Ferko Turcmanovič (61), ktorý má za sebou 3700, Alojz Bachratý (61) s 1850 zoskokmi
a mnohí ďalší. Súťaže sa zúčastní tiež prezident Klubu vojenských výsadkárov SR plukovník v. z. Pavel Švelka," dodal na záver Daniel Cádra.

Propozície a inštrukcie k prihlasovaniu na súťaže si môžete stiahnuť v priloženom súbore: