Šiesty ročník parašutistickej súťaže o pohár Štefana Baniča je za dverami

03.06.2024

Tohtoročné stretnutie parašutistických nadšencov na letisku v Bolerázi sa uskutoční v dňoch 14. - 16. júna. V týchto dňoch bude prebiehať 6. ročník súťaže v presnosti pristátia padákom o pohár Štefana Baniča. Podujatie pripravili Klub vojenských výsadkárov SR Trnava v spolupráci s Klubom vojenských výsadkárov SR Štefana Baniča Bratislava a Aeroklubom Trnava, pod záštitou predsedu Trnavského samosprávneho kraja, v spolupráci s obcou Smolenice a z poverenia Slovenského národného Aeroklubu.

"Športoví parašutisti a vojenskí výsadkári sa začnú stretávať už v piatok 14. júna na tréningových zoskokoch, aby na druhý deň začali bojovať o medaile. Súťažiť budú dvojčlenné družstvá v presnosti pristátia. Každý súťažiaci vykoná 4 zoskoky, po ktorých budú jednotlivé vzdialenosti sčítané. Pravidlo hodnotenia je rovnaké pre družstvá aj pre jednotlivcov," uviedol predseda Klubu vojenských výsadkárov SR Trnava Daniel Cádra.

V piatok 15. júna o 17.00 h zoskočia parašutisti k cintorínu do obce Smolenice a zároveň sa uskutoční pietny akt kladenia vencov na hrob Štefana Baniča.

V sobotu 15. júna budú prebiehať súťažné zoskoky. O pohár Štefana Baniča si zasúťažia aj športovci s menšími skúsenosťami, s menším počtom zoskokov, ale aj na menej výkonných padákoch. "Preto bude meranie vykonávané v dvoch kategóriách, a to do 10 m a do vzdialenosti 25 m od stredu kruhu. Nedeľa 16. jún ostáva ako náhradný deň, pre prípadné odložené zoskoky, pre možnú nepriazeň počasia," doplnil Daniel Cádra.

Na predchádzajúcich ročníkoch sa zúčastnili najlepší športoví parašutisti zo Slovenska i blízkeho zahraničia, ako je bývalý majster sveta Karol Adamčík, reprezentanti SR Tomáš Marcinek, Ján Vrbický, Milan Kocík, Jana Kocíková a mnohí ďalší. Klub vojenských výsadkárov Slovenskej republiky budú reprezentovať členovia z viacerých oblastných klubov nielen v produktívnom veku, ale aj naši veteráni.

"Najstarším prihláseným účastníkom podujatia je prezident KVV SR Ladislav Hreha (82), dlhoročný člen a predseda Oblastného klubu vojenských výsadkárov SR Štefana Baniča Bratislava. Ladislav Hreha na tejto súťaži vykonal v roku 2022 svoj jubilejný tisíci zoskok. Súťažiť budú aj členovia z Oblastného klubu vojenských výsadkárov SR Trnava, Vojto Stříž (73), ktorý zoskočil z lietadla celkom viac ako 5000-krát a Ferko Turcmanovič (62), ktorý má za sebou 3700, Alojz Bachratý (62) s 1850 zoskokmi a mnohí ďalší. Súťaže sa zúčastní tiež bývalý prezident Klubu vojenských výsadkárov SR Pavel Švelka," dodal na záver Daniel Cádra.

Prihlášku a propozície súťaže nájdete tu.