Pripomenuli sme si Deň víťazstva nad fašizmom na Slavíne

10.05.2024

Bratislava - Slavín, 8. mája. Pri príležitosti 79. výročia ukončenia druhej svetovej vojny a porážky fašizmu oslavovali Slováci mier.

Druhá svetová vojna, ktorá sa začala 1. septembra 1939 útokom vojsk nacistického Nemecka na Poľsko, priniesla počas 2194 dní miliónom ľudí na oboch stranách frontu nevýslovnú bolesť, utrpenie, strádanie a smrť v rôznych podobách. Počas nej prišlo o život viac ako 50 miliónov ľudí. Počtom obetí, svojím charakterom a krutosťou ide o najväčšiu tragédiu v dejinách ľudstva.

Skončenie druhej svetovej vojny si jednotlivé štáty pripomínajú 8. mája ako Deň víťazstva nad fašizmom. Na Slovensku je tento deň dňom pracovného pokoja. Rozhodli o tom poslanci zákonodarného zboru v júni 1996. Valné zhromaždenie OSN v rezolúcii 59/26 z 22. novembra 2004 vyhlásilo 8. a 9. máj za Dni spomienok a zmierenia na počesť všetkých, čo zomreli v čase druhej svetovej vojny.

"Delegácie oblastných klubov vojenských výsadkárov SR si uctili obete vojakov Červenej armády, ktorí padli pri dobývaní mesta počas bojov druhej svetovej vojny v apríli 1945. Položili vence na Slavín, kde je v šiestich masových a v 317 individu­álnych hroboch pochovaných 6 845 obetí," pripomenul Daniel Cádra, predseda Oblastného klubu vojenských výsadkárov SR Trnava.

Fotogaléria: Pocta obetiam na Slavíne