Poluvsie: Pripomenuli sme si 80. výročie operácie Anthropoid

28.05.2022

Rajecké Teplice - Poluvsie / Žilina. Pietnym aktom kladenia vencov pri pamätníku Jozefa Gabčíka v Poluvsí a odhalením novej pamätnej tabule na dome, v ktorom vyrastal a prežil svoju mladosť Jozef Gabčík sme si pripomenuli 80. výročie operácie Anthropoid. Pamätnú tabuľu odhalili spoločne s premiérom SR Eduardom Hegerom, prezident KVV SR plk. v. z. Pavel Švelka a viceprezident kpt. v. v. Miroslav Bellan. Oblastný klub vojenských výsadkárov Jozefa Gabčíka Žilina pripravil tento vstup do programu Memoriálu Jozefa Gabčíka v spolupráci so spoločnosťou Vekam a jej majiteľom Jozefom Jurišom. Potom sa všetci spoločne presunuli na štart preteku.

Bežci odbehli Memoriál Jozefa Gabčíka po 28.-krát

Viac ako tri stovky bežcov sa v sobotu v Poluvsí postavili na štart 28. ročníka Memoriálu Jozefa Gabčíka. História behu siaha do začiatkov 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline. Informoval o tom zastupujúci veliteľ pluku Miroslav Modrocký. "Jedenásťkilometrový beh z Poluvsia do Žiliny bol spočiatku určený iba pre vojakov a policajtov, postupne začali chodiť aj civilní bežci. Neskôr sa podujatie dostalo aj do športového kalendára a stala sa z toho veľká akcia," priblížil Modrocký.

Najstarší účastník opäť z Oblastného klubu Žilina

Janko Hanák (87) opäť nesklamal. Postavil sa na štart Memoriálu a v čase 2:55:17 sa úspešne dostal do cieľa. Z oblastných klubov štartovalo celkom 8 účastníkov - prvý dobehol Peter Švrlo (KVV SR Turiec), vo svojej kategórii Muži M 3 obsadil 12. miesto, za ním Peter Kirner (OKVV JG Žilina) na 17. mieste, Roman Herman (KVV SR Trenčín) na 19. mieste, Mário Michalka (KVV SR Trenčín) na 16. mieste. Pavel Švelka (KVV SR) dobehol v kategórii vojaci na 31. mieste, Ivan Hulín (KVV SR) v kategórii Muži nad 60 rokov na 12. mieste a Martina Fertaľová (KVV SR) v kategórii Ženy nad 40 rokov na 11. mieste.

Blahoželáme a ďakujeme za prezentáciu klubu!