O pohár Štefana Baniča: Počasie potrápilo, súťaž splnila cieľ...

10.09.2022

Boleráz. Na letisku Aeroklubu Trnava sa uskutočnil 4. ročník parašutistickej súťaže na presnosť pristátia padákom O pohár Štefana Baniča. Súťaž organizoval Oblastný klub vojenských výsadkárov Trnava v spolupráci s Oblastným klubom vojenských výsadkárov Štefana Baniča Bratislava a Aeroklubom Trnava, pod záštitou a s finančnou podporou predsedu Trnavského samosprávneho kraja, s finančnou podporou obce Smolenice a z poverenia Slovenského národného aeroklubu.

Atmosféru súťaže bolo cítiť už v piatok v podvečerných hodinách, kedy si športovci a členovia Klubov vojenských výsadkárov SR uctili pamiatku Štefana Baniča zoskokom padákom pod Smolenický zámok a spoločne so starostom Smoleníc, Antonom Chrvalom, položili vence a kytice na hrob Štefana Baniča v Neštichu, miestnej časti Smoleníc.

Začiatok súťaže komplikovalo počasie

"Súťažný deň mal začať v sobotu o 10-tej hodine, no žiaľ poveternostné podmienky a rýchlosť vetra nedovolili začať tak ako bolo naplánované. Všetci s napätím sledovali ohýbajúce sa vrcholky stromov a predpovedné aplikácie v mobiloch. Dokonca nastala situácia, keď rýchlosť vetra klesla pod povolenú hranicu 8 m/s (30 km/h), no štart lietadla musel byť prerušený, pre nečakané prudké poryvy vetra. Čas medzi tým sa využil na vyhliadkové lety pre množstvo divákov na letisku. Počasie sa ako tak ukľudnilo až v poobedných hodinách a súťaž tak mohla začať," popísal situáciu organizátor Daniel Cádra.

Súťažilo sa v troch kategóriách, podľa výkonnosti jednotlivých parašutistov. Presnosť od stredového dvojcentimetrového bodu sa merala do vzdialenosti do 1 metra (kategória A), do 10 metrov (kategória B), do 25 m (kategória C).

Fotogaléria: Atmosféra počas súťaže

Foto: OKVV Trnava

Jubilant Ladislav Hreha (80) absolvoval svoj tisíci zoskok

Medzi účastníkmi boli viaceré osobnosti svetového i slovenského parašutizmu. Súťaže sa zúčastnil bývalý majster sveta v presnosti pristátia Karol Adamčík, bývalí reprezentanti Milan Kocík, Jana Kocíková a Evžen Křížek z ČR. Klub vojenských výsadkárov reprezentovali členovia z viacerých oblastných klubov nielen v produktívnom veku, ale aj naši veteráni. Najstarším účastníkom podujatia bol Ladislav Hreha (80) z Oblastného klubu vojenských výsadkárov Štefana Baniča Bratislava. "Ladislav Hreha na tejto súťaži vykonal i svoj jubilejný 1000. zoskok. Súťažili aj naši rekordmani z Oblastného klubu vojenských výsadkárov Trnava - Vojto Stříž (72), ktorý zoskočil z lietadla takmer päťtisícdvadsaťkrát a Ferko Turcmanovič (61), ktorý má za sebou viac ako päťtisícšesťstopäťdesiat zoskokov, Alojz Bachratý (60) s takmer tísícosemstošesťdesiatimi zoskokmi a mnohí ďalší. Klub reprezentoval i prezident Klubu vojenských výsadkárov SR Pavel Švelka.

"Hlavný cieľ súťaže bol naplnený, stretli sa starí priatelia, športovci, bývalí vojaci, priatelia z letísk a klubov vojenských výsadkárov, mnohí z nich prišli len za týmto účelom. Porozprávať sa, pospomínať a i keď nasúťažili, trávili príjemný deň v prostredí, ktoré bolo ich "životom", povedal na záver Daniel Cádra.

Baničov pohár výsledky:

Kategória A
1. Kocík Milan, Kocíková Jana
2. Křížek Evžen, Adamčík Karol
3. Bohuš Svetozár, Hreha Ladislav

Kategória B
1. Černaj Daniel, Gažo Bohumil
2. Bachratý Alojz, Stříž Vojtěch
3. Turcmanovič František, Gašpar Anton

Kategória C
1. Švelka Pavel, Kirner Peter
2. Ružička Ivan, Dobrovodský Branislav
3. Frko Juraj, Oreško Miloš