110. výročie: Jozefa Gabčíka sme si uctili veľkonočným pochodom

19.04.2022

Počas Veľkonočného pondelka sa zišli členovia Oblastných Klubov vojenských výsadkárov SR a symbolicky si pripomenuli 110. výročie narodenia Jozefa Gabčíka.

Turistický pochod od pamätníka Jozefa Gabčíka v Žiline-Závodí do Rajeckých Teplíc-Poluvsia sa konal pod záštitou primátora mesta Žilina Petra Fiabáneho, pochodu sa zúčastnil aj zahraničný hosť, britský veľvyslanec Jeho Excelencia Nigel Baker so synom. Okolo 70 účastníkov pochodu prešlo zo Žiliny do Campu Slnečné skaly, kde bolo pripravené občerstvenie a malá prestávka na oddych. 

Potom všetci spoločne pokračovali k pamätníku pri rodnom dome Jozefa Gabčíka v Poluvsí. Po zapálení sviečok pochod ukončil príhovorom britský veľvyslanec. "Bolo pre mňa cťou pripojiť sa ku Klubu vojenských výsadkárov SR a 5. pluku zo Žiliny na jubilejnom 3. ročníku "Gabčíkovho pochodu". 

Medzi Spojeným kráľovstvom a týmto plukom existuje úzke priateľstvo, ktoré sa datuje od výcviku Jozefa Gabčíka v Británii pred operáciou Anthropoid. V čase, keď vidíme mimoriadnu odvahu Ukrajincov vzdorujúcich ruskej invázii, je dobré pripomenúť si tých, ktorí bojovali za slobodu v inom konflikte. Je potrebné pripomenúť si ich statočnosť a obetavosť, ktorú v mene všetkých preukázali," uviedol Nigel Baker. 

Počas uplynulých dvoch rokov do organizácie pochodu zasiahla pandémia COVID-19. Úvodný ročník sa uskutočnil až po uvoľnení opatrení      v júni 2020 s pomerne bohatou účasťou a minulý rok sa pochod konal síce v riadnom termíne, no v rámci dodržania opatrení a s minimálnou účasťou. "Tento rok sme sa zišli bez obmedzení a prekvapil nás aj počet účastníkov. Okrem členov klubov vojenských výsadkárov sa k pochodu pridala aj verejnosť, z čoho máme veľkú radosť a tešíme sa ďalší ročník. Podujatím sme si dôstojne pripomenuli 110. výročie narodenia Jozefa Gabčíka a spravili sme aj niečo pre svoje zdravie," zhodnotil podujatie Vladimír Stoila, predseda Oblastného klubu vojenských výsadkárov Jozefa Gabčíka Žilina. 

Jozef Gabčík (8. 4. 1912 - 18. 6. 1942) 

- sa narodil v obci Poluvsie (dnes mestská časť Rajeckých Teplíc) v rodine roľníka Ferdinanda Gabčíka a Márie, rod. Baránkovej. Veľkonočný pochod Jozefa Gabčíka je symbolickým podujatím pripomínajúcim jeho narodenie, keďže 8. apríla 1912 bol Veľkonočný pondelok.