Modré nebo nad hlavou a dobrý vietor, Ferko!

20.08.2022

"Parašutizmus je pekný šport, ale parašutista, keď opustí lietadlo, tak je zrazu, najmä pri voľných zoskokoch, v tom živle sám a tam už neexistuje robiť chyby. Tam musí robiť to, čo treba, lebo keď urobí chybu, tak už nebude..."   (Ferko Glatter, 2020)

František GLATTER 

(*18. 2. 1940 - † 14. 8. 2022)

Vyrastal v Žiline neďaleko letiska, kde už v roku 1950 pozoroval zoskoky parašutistov a ako pred časom spomínal, vtedy vôbec nepomyslel na to, že o pár rokov bude jedným z nich. Keď v roku 1954 nastúpil vo Vrútkach na Železničné učilište, prihlásil sa do parašutistického krúžku. Už v roku 1955 na celoštátnej spartakiáde vystupoval vo zväzarmovskej skladbe
a v tom istom roku ako pätnásť a pol ročný v dňoch 20. a 21. augusta absolvoval svoje prvé zoskoky padákom. Od tohto obdobia sa aktívne podieľal na parašutistickom výcviku. Na základnú vojenskú službu nastupoval ako inštruktor 2. triedy
s počtom 108 zoskokov.

Základnú vojenskú službu odslúžil ako ostreľovač - pozorovateľ u 22. výsadkovej brigády, jej 71. výsadkového práporu. Po ukončení vojenčiny sa opäť zapojil do športového skákania. V roku 1964 sa stal víťazom Memoriálu Majstra športu Štefana Pisku v Košiciach. Na leteckom dni 1964 pri 20. výročí SNP spolu s majstrom športu Milanom Zacharom a Arturom Grácom uskutočnili trojskok s odhadzovaním padáku.


Ferko Glatter

Vychoval mnoho parašutistov i brancov

Počas svojej športovej činnosti do roku 1976 uskutočnil okrem tréningových a súťažných zoskokov i množstvo propagačných. Boli to zoskoky na futbalové štadióny, zoskoky do vody v Nimnici, Oravskej priehrady, Liptovskej Mary a mnohé ďalšie. Ako inštruktor 1. triedy vychoval množstvo športových parašutistov, absolventov základného parašutistického výcviku i brancov pre potreby armády. Za to mu bol udelený titul Vzorný a zaslúžilý cvičiteľ Zväzarmu. V roku 1967 bol ocenený za športovú, organizačnú a výchovnú činnosť titulom Majster športu. Za celý svoj život zoskočil z lietadla celkom 2206-krát, aktívne skákal 21 rokov.

V roku 1975 sa stal predsedom okresnej organizácie Zväzarmu v Žiline, ktorú úspešne viedol až do roku 1988.
V roku 1994 bol jedným zo zakladajúcich členov Klubu vojenských výsadkárov SR. Od roku 1999 do roku 2019 bol predsedom Klubu vojenských výsadkárov SR - oblasť Žilina a zároveň viceprezidentom Klubu vojenských výsadkárov SR. Zaviedol každoročnú tradíciu výstupu na vrch Slemä, spoluorganizoval Memoriál Jozefa Gabčíka, medzinárodné stretnutia vojenských výsadkárov (veteránov), tradičné výsadkové, neskôr strelecké Michalské dni a mnoho ďalších podujatí. Tento rok sa opäť uskutoční na strelnici v Kamennej Porube strelecký pretek, Michalský deň, ktorý bude od tohto ročníka organizovaný pod čestným názvom Memoriál Ferka Glattera.

Ferko Glatter a klubový život