Ladno: Na Juraja Kriváňa sme spomínali pri pamätníku

19.11.2022

Trnavá Hora - Ladno. V blízkosti Bôrcovej lúky sme si pripomenuli udalosti z októbra 1960, keď v týchto miestach zahynul Juraj Kriváň - majster sveta v parašutizme, držiteľ niekoľkých národných i svetových rekordov, ale aj učiteľ v Krahuliach. Spomienkové stretnutie pripravil Oblastný klub vojenských výsadkárov SR Banská Bystrica v spolupráci so starostom obce Trnavá hora Pavlom Kravcom. Podujatie podporila spoločnosť Grand Power.

Na Kriváňa pamätajú i v rodnom Šumiaci

Na podujatí sa zišli nielen členovia oblastných klubov vojenských výsadkárov, ale aj priatelia, spolurodáci a prítomný bol i syn Juraj Kriváň ml. Na obdobie najväčších úspechov Juraja Kriváňa zaspomínal bývalý predseda Oblastného klubu vojenských výsadkárov SR Banská Bystrica Vladimír Kavický, ako na raketový nástup športového parašutizmu. 

"V tých 50. rokoch to bolo až nevídané. Športové úspechy boli veľké. Juraj Kriváň sa zúčastnil na troch majstrovstvách sveta. V Číne, v Moskve a v Paríži. V Moskve bol dokonca majstrom sveta v zoskoku na presnosť pristátia. V Paríži a v Číne boli na druhom mieste ako družstvá.
S Jurajom som sa naposledy stretol na majstrovstvách Slovenska na presnosť pristátia v roku 1958. Prvým povolaním bol učiteľ, ale veľmi rýchlo sa stal vojakom z povolania, neskôr ako člen Zväzarmu robil výcvik parašutistov," povedal Vladimír Kavický. Pripomenul tiež, že na počesť Juraja Kriváňa bola v roku 2010 odhlalená pamätná tabuľa na Obecnom úrade v rodnom Šumiaci a pomenovaná ulica v obci.

Majstrovské úspechy vďaka schopnosti riskovať

O svoje spomienky sa s prítomnými podelil aj predseda Oblastného klubu vojenských výsadkárov SR Bratislava Ladislav Hreha, ktorý zažil Juraja Kriváňa ako leteckého inštruktora. 

"Juraj bol jednoduchý, ale veľmi vzácny človek, ktorý sa vedel spriateliť s každým. Mal som vtedy sedemnásť rokov a on bol už vtedy pre mňa osobnosť - majster sveta. To bolo pre mňa niečo nepredstaviteľné, bol pre mňa vzorom," skonštatoval Ladislav Hreha.

"Cez to všetko čo mal za sebou, pristupoval k mladým ľuďom vo výcviku, ako som bol aj ja, či už k parašutistom alebo pilotom, s veľmi otvoreným, priateľským prístupom. Ja osobne som sa s ním veľmi zblížil, bol mi ako otec v tom čase. Zblížili sme sa ako priatelia. Niekedy v 60. roku mi podaroval svoju modrú zväzarmovskú bundu. Mám na neho veľmi dobré spomienky," podotkol.

Podľa ďalšieho rozprávania však mal Juraj Kriváň aj jednu vlastnosť, ktorá ho stála život. "Vedel veľmi riskovať," spomínal ďalej Ladislav Hreha
a podotkol, že práve vďaka schopnosti riskovať dosiahol také majstrovské úspechy v športovom parašutizme. "Tam sa musí riskovať, zdravo riskovať," poznamenal. Riziku sa vystavil i počas svojho posledného letu z Prievidze na letisko do Očovej, kam už nedoletel. V dôsledku nepriaznivého počasia narazil do stromu a zrútil sa na mieste, kde dnes stojí pamätník venovaný úspešnému športovcovi, obľúbenému inštruktorovi, priateľovi, otcovi a pedagógovi - Jurajovi Kriváňovi.

Vrelé privítanie v Trnavej Hore

Celkovo ôsmy ročník spomienkového stretnutia sa niesol v príjemnej atmosfére, kde si viacerí pamätníci zaspomínali na výraznú osobnosť československého i svetového športového parašutizmu. Na obecnom úrade v Trnavej Hore nás privítal starosta obce, Pavol Kravec a po privítaní sme sa vybrali hore brehom ku pamätníku. Na Ladne nás čakali a potom sprevádzali miestni rodáci, Rudo Trokšiar a Milan Belička, ktorí pomáhali Martinovi Mrenicovi dopraviť skalu na pamätník a postaviť na miesto havárie Juraja Kriváňa pred ôsmymi rokmi. "Vyšlo nám počasie, aj keď už pani zima dávala najavo, že s ňou už treba, zvlášť v hore rátať, ale dali sme si rady. Oheň, slaninka, klobása a energia v čírej forme boli naprosto dostačujúcou ochranou. Na záver stretnutia pri pamätníku mládenci z Očovej, kolegovia Lalík a Martinka spravili prelet a niekoľko okruhov nad Bôrcovou lúkou a Dušanovi Hanckovi sa ich podarilo bezchybne navigovať. Úplný záver bol opäť v réžii pána starostu Pavla Kravca, ktorý sa nám pod strechou Baby Jagy postaral o teplé jedlo a občerstvenie," zhodnotil stretnutie organizátor Vladimír Schneider, podpredseda Oblastného Klubu vojenských výsadkárov SR Banská Bystrica.


Fotogaléria: Spomienkové stretnutie pri pamätníku Juraja Kriváňa

Foto: Ivan Bartoš