Daniel Cádra: V Trnave rozvíjame tradície vojenských výsadkárov i športového parašutizmu

05.04.2022

Na výročnej členskej schôdzi v trnavskom klube prijal funkciu predsedu pplk. v. v. Daniel Cádra (67). Ide o druhé volebné obdobie, počas ktorého bude zodpovedať za vedenie organizácie. O tom, akými zmenami v nedávnom období prešiel Oblastný klub vojenských výsadkárov Trnava a o úspechoch jeho členov sme sa porozprávali práve s Danielom Cádrom.

Čo je pre vás ako klub najdôležitejšou činnosťou?

Určite parašutizmus. Okrem iného je nosnou aktivitou nášho klubu aj praktická aktívna športová parašutistická činnosť. Pravidelne organizujeme súťaž v presnosti pristátia o pohár Štefana Baniča na letisku Boleráz. V našej organizácii je takmer polovica aktívnych športových parašutistov. Tí sa od mladosti, desiatky rokov, venujú parašutizmu a aj takto udržujú tradíciu výsadkových vojsk. Len za posledné 2 roky naši členovia vykonali spolu 938 zoskokov. Až deviati z nich absolvovali viac ako 1000 zoskokov a najaktívnejší z nás, Vojtěch Stříž (72), viac ako 5000 zoskokov, pričom toto číslo rastie každým rokom. 

Okrem parašutizmu organizujeme a zúčastňujeme sa aj rôznych iných aktivít, napríklad turistických pochodov v Čechách i na Slovensku, spomienkových stretnutí či pietnych aktov a obľúbených akcií na letisku Boleráz pri príležitosti sviatku sv. Michala, patróna výsadkárov, s varením gulášu či novoročného posedenia pri varení fazuľovice.

Ešte sa vrátim naspäť k parašutizmu. Za posledné dva roky ste absolvovali 938 zoskokov. To je krásne číslo. Akým disciplínam sa venujete?

Okrem športových zoskokov, udržiavacích zoskokov či základného výcviku sa tí najaktívnejší z nás zúčastňujú športových parašutistických súťaží ako sú majstrovstvá SR nielen v klasických disciplínach, ale aj vo formation skydiving, či v tunelovom lietaní. Ide najmä o športovcov ako je Lojzo Bachratý (60), Ľubo Grofčík (58), Anton Gašpar (49), Vojto Stříž (72), Ferko Turcmanovič (61) a Tóno Dzuričko (62).

Fotogaléria: Výročná členská schôdza Oblastného klubu vojenských výsadkárov Trnava

Získali ste aj nejaké ocenenia?

Tých ocenení za celú kariéru našich členov bolo množstvo. Neboli medzi nami síce majstri sveta ani super špičkoví športovci, ale na regionálnych a republikových súťažiach sa nestratili. V posledných rokoch sa umiestňovali na majstrovstvách SR veteránov klubov vojenských výsadkárov, majstrovstvách výsadkových veteránov ČR, v súťažiach na presnosť pristátia O pohár Štefana Baniča na prvých troch miestach či už v jednotlivcoch alebo v družstvách Lojzo Bachratý (60), Ľubo Grofčík (58), Vojto Stříž (72), Bohuš Gažo (52), Oto Ondreička (55), Lojzo Mako (73) a Dano Cádra (67).

Trnavský klub nedávno prešiel významnou zmenou. Čo to pre vás ako organizáciu znamená?

Klub vznikol ustanovujúcim snemom v roku 2010. V minulom roku sme na výročnej členskej schôdzi rozhodli, že vznikne občianske združenie
s názvom Oblastný klub vojenských výsadkárov Slovenskej republiky Trnava. Nezakladali sme však novú organizáciu, vznikli sme premenovaním Parašutistického klubu Košice.

Na záver ešte malý vstup do histórie. Ako si sa dostal do klubu vojenských výsadkárov?

V čase, keď som vykonával riadiaceho zoskokov na letisku v Slávnici v roku 2009, stretol som sa s bývalými priateľmi, parašutistami, z čias osemdesiatych rokov, ktorí práve vykonávali zoskoky na letisku v Slávnici ako členovia KVV Bratislava. Tu som sa prvýkrát bližšie zoznámil
so zameraním, cieľmi a činnosťou KVV SR. Toto ma oslovilo a nakoľko som bol športový parašutista i bývalý profesionálny vojak, požiadal som o členstvo v bratislavskom klube. Po roku členstva som prestúpil do novovznikajúceho klubu v Trnave, kde naďalej rozvíjame tradície vojenských výsadkárov i športového parašutizmu.