Vystúpili sme k pamätnému miestu na vrchu Slemä

15.10.2022

Žilina/Liptovský Mikuláš/Liptovská Porúbka. Oblastný klub vojenských výsadkárov Jozefa Gabčíka Žilina zorganizoval pamätný výstup na Slemä (1514 m.n.m.) v Nízkych Tatrách. Účastníci navštívili aj Vojenský cintorín Háj - Nicovô a Múzeum Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši. 

Príjemná turistika a zároveň spomienka

Po príjemnom výstupe k torzu lietadla a pamätníku posádky, ktorá zahynula na kóte Slemä 13. októbra 1944 pri presune na pomoc SNP, sme si pietnym aktom pripomenuli udalosti, ktoré sa odohrali na tomto mieste pred 78. rokmi. 

"Výstupom na Slemä si pravidelne pripomínamie nielen posádku devätnástich príslušníkov
 2. paradesantnej brigády, ktorí zahynuli po náraze lietadla do vrcholu Slemä, ale aj všetky obete druhej svetovej vojny," povedal po pietnom akte prezident Klubu vojenských výsadkárov SR Pavel Švelka.

Návšteva Vojenského cintorína Háj - Nicovô

Členovia tzv. poznávacej skupiny - teda tí, ktorí z rôznych dôvodov nemôžu absolvovať turistiku, sa tento rok zúčastnili pietneho aktu na Vojenskom cintoríne Háj - Nicovô v Liptovskom Mikuláši, kde zapálili sviečky pri miestach posledného odpočinku posádky lietadla, ktoré havarovalo na vrchu Slemä. Pitný režim na podujatí zabezpečovala kofola.sk

"Haváriu lietadla nikto z posádky neprežil. Telá vojakov zniesli do obce Nižná Boca príslušníci partizánskej skupiny a jej obyvatelia. Dňa 18. 10. 1944 ich pochovali. Telá sovietskych letcov boli po vojen prevezené a uložené na vojenský cintorín v Žiline na Bôriku. Členovia 2. paradesantnej brigády, okrem ppor. D. Tomčániho a slob. A. Bernardiča, odpočívajú na Vojenskom cintoríne Háj - Nicovô v Liptovskom Mikuláši," povedal predseda OKVV JG Žilina Vladimír Stoila.

Výstup na vrch Slemä a návšteva vojenského cintorína Háj - Nicovô v Liptovskom Mikuláši