Chanava: Otvorili pamätnú izbu Štefana Pelikána

29.05.2022

Chanava. V kultúrnom stredisku obce Chanava v okrese Rimavská Sobota odhalili v nedeľu pamätnú tabuľu s reliéfom a otvorili Pamätnú izbu akademického sochára Štefana Pelikána (1935 - 2020). Chanava bola miestom, kde sa umelec v posledných rokoch svojho života často zdržiaval. Počas podujatia prezident Klubu vojenských výsadkárov SR plk. v. z. Pavel Švelka udelil Štefanovi Juhászovi jedno z navyšších vyznamenaní klubu, Zlatý kríž cti Jozefa Gabčíka za zásluhy. V réžii Štefana Juhásza mohla byť zriadená Pamätná izba Štefana Pelikána i pamätná tabuľa, bol tiež organizátorom nedeľného kultúrneho popoludnia.Vľavo - Fedor Mikovič, pri mikrofóne dcéra Š. Pelikána - Daniela Bitušiaková
Vľavo - Fedor Mikovič, pri mikrofóne dcéra Š. Pelikána - Daniela Bitušiaková


Ako uviedol kurátor expozície pamätnej izby Fedor Mikovič, v izbe sú umiestnené Pelikánove diela ako akvarely, maľby a tiež busty, napríklad busta Jiřího Wolkera či Vladimíra Mináča. "Pelikánov tvorivý sochársky rozlet osciloval od veľkých monumentálnych, takpovediac pamätníkových tém svetského i sakrálneho charakteru, až po subtílny prejav v komorných žánroch, ako sú drobná plastika či pamätné medaily a plakety," opísal jeho tvorbu Mikovič.

Pelikán sa venoval aj maliarskej tvorbe, grafike, tvorbe scénografických štúdií pre divadelné hry, televíziu či módne prehliadky. Jeho tvorbu ocenili mnohými vyznamenaniami a medailami na Slovensku i vo Francúzsku. Bol držiteľom zlatej medaily generála Milana Rastislava Štefánika prvého stupňa a plakety Národného zhromaždenia Francúzskej republiky. Od roku 2009 bol aj laureátom prestížnej Ceny Európskej únie umenia Zlatá Europea.


Fotogaléria: Otvorenie pamätnej izby Štefana Pelikána v Chanave

Foto: Miro Bellan