Čas plynie rýchlo: Pripomenuli sme si desiate výročie straty kolegov

29.12.2023

Žilina, 27. decembra 2023. Pri Pamätníku vojakom Síl pre špeciálne operácie sme si pripomenuli desiate výročie tragických udalostí, ktoré sa odohrali pri bombovom útoku v Kábule. Ministerstvo obrany SR 27. 12. 2013 pre TASR potvrdilo, že pri útoku na konvoj v Afganistane prišli o život dvaja príslušníci Ozbrojených síl SR. Vojaci pôsobili v 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline. Podľa prvých informácií TASR spred desiatich rokov išlo o 34- a 39-ročného vojaka. Neskôr sme sa dozvedeli, že pri plnení úloh zahynuli nadporučík Edmund Makovník a rotný Patrik Fraštia.

Obaja boli in memoriam povýšení. Edmund Makovník in memoriam do hodnosti kapitána a Patrik Fraštia in memoriam do hodnosti rotmajstra.

"Dnes sme sa poklonili a pripomenuli Edovi a Paťovi už ako bývalí príslušníci 5. pluku špeciálneho určenia a ako členovia Klubu vojenských výsadkárov SR," povedal prezident klubu Pavel Švelka.

Udalosti 27. decembra 2013

K útoku došlo mimo priestorov vojenskej základne spojeneckých síl pri Kábule, pri bežnom konvoji vojenských vozidiel. Podľa informácií, ktoré zverejnila TASR, malo dôjsť k explózii civilného vozidla vo chvíli, keď sa v jeho blízkosti presúval vojenský konvoj. Zahraničné médiá informovali, že išlo o útok samovražedného atentátnika s autom naloženým výbušninami. Agentúra AP citovala hovorcu kábulskej polície, ktorý predtým povedal, že k útoku došlo približne kilometer od základne NATO Camp Phoenix a bolo pri ňom zranených osem civilistov, z toho jedna žena. Všetci sa v okamihu výbuchu nachádzali v mikrobuse, ktorý práve išiel okolo. K útoku na vojenský konvoj sa prihlásil Taliban. Podľa agentúry DPA talibovia uviedli, že "zabili 12 zahraničných vojakov a poškodili štyri vozidlá".

Zdroj: TASR