Baničov pohár tento rok zaznamenal rekordnú účasť

20.06.2023

Letisko Boleráz (Aeroklub Trnava). V sobotu 17. júna sa na letisku v Bolerázi uskutočnil jubilejný 5. ročník parašutistickej súťaže na presnosť pristátia o pohár Štefana Baniča. Súťaž pripravil Klub vojenských výsadkárov Trnava, v spolupráci
s Klubom vojenských výsadkárov Bratislava a Aeroklubom Trnava, pod záštitou a s finančnou podporou predsedu Trnavského samosprávneho kraja, s finančnou podporou obce Smolenice a z poverenia Slovenského národného aeroklubu. Tento ročník bol výnimočný tým, že bol spojený s Majstrovstvami Slovenskej republiky v presnosti pristátia. O podujatí informoval predseda KVV SR Trnava Daniel Cádra.

Ako Daniel Cádra uviedol, účastníci súťaže sa v priestoroch Letiska Boleráz začali schádzať už od stredy 14. júna. Vo štvrtok 15. júna prebiehali tréningové zoskoky a v piatok podvečer, počas rozbehnutej súťaže MR SR, si športovci a členovia KVV SR uctili pamiatku Štefana Baniča hromadným zoskokom trinástich parašutistov v blízkosti cintorína, kde je pochovaný. Spoločne so starostkou obce Smolenice Svetlanou Petrovičovou, zástupcami Veliteľstva síl pre špeciálne operácie SR, Prezídia KVV SR a predstaviteľmi oblastných klubov, zástupcom Slovenského národného aeroklubu, inšpektorom parašutizmu Ing. Martinom Karnasom potom položili vence na hrob vynálezcu padáka, ktorý bol zároveň smolenickým rodákom.

Rekordný počet účastníkov

"Súťaže o pohár Štefana Baniča sa v tomto roku zúčastnil rekordný počet súťažiacich. Súťaž úspešne ukončilo až 33 zúčastnených. Medzi účastníkmi boli opäť viaceré osobnosti svetového i slovenského parašutizmu," povedal Daniel Cádra.

Na preteku okrem iných štartovali aj reprezentanti SR - Marcinek, Jakuba, Jačko, Kocík, Kocíková, vojenskí výsadkári Filkor, Zaťko, členovia KVVV Praha - Krejza, Sejk, členovia KVV Bratislava – Hreha, Hulín, KVV Banská Bystrica - Peniažka, Bližniak, Ouředník, Meliš Dušan a za KVV Trnava – Bachratý, Gašpar, Turcmanovič, Gažo, Grofčík, Meliš Roman, Karnas, Kužma, Hrehuš.

Výsledky

Najlepšie výsledky dosiahli súťažiaci v "A" kategórii:

Jednotlivci:

1. Tomáš Marcinek, súčet 0,07 m
2. Milan Kocík 0,11 m
3. Robert Jačko 0,26 m

Družstvá:

1. Marcinek, Jakuba 1,09 m
2. Filkor, Zaťko 2,16 m
3. Kocík, Kocíková 2,23 m

Počas celého podujatia sa spolu vykonalo 158 zoskokov. Cieľ súťaže bol naplnený. Opäť sa stretli sa starí priatelia, športovci, bývalí vojaci, priatelia z letísk a klubov vojenských výsadkárov. Mnohí z nich prišli hlavne za účelom povzbudiť súťažiacich, porozprávať sa, pospomínať a i keď mnohí nesúťažili, strávili spolu niekoľko príjemných dní. Súťaž, technické zabezpečenie, prípravu občerstvenia počas všetkých dní zabezpečovali členovia KVV SR Trnava, ktorým patrí veľká vďaka za vykonanú prácu a bezproblémový priebeh súťaže.


Fotogaléria z podujatia