Praha: Uctili sme si 80. výročie tragických udalostí v Resslovej

18.06.2022

Delegácia Klubu vojenských výsadkárov SR sa zúčastnila pietneho aktu v pražskej Resslovej ulici pri príležitosti 80. výročia úmrtia československých výsadkárov, ktorí v týchto miestach zahynuli po útoku na ríšskeho protektora Reinharda Heydricha po boji

s nacistickou presilou. Prítomní si pripomenuli nielen odvahu siedmich padlých mužov, ale aj pamiatku ich spolupracovníkov a ďalšie obete nacistického teroru vo vtedajšom Protektoráte. Tradičnej piety sa po prvýkrát zúčastnil aj nemecký veľvyslanec v Českej republike Andreas Künne.

Úvodnou aktivitou dňa a symbolickou spomienkou na siedmich československých parašutistov, ktorí zahynuli v krypte pravoslávneho Chrámu sv. Cyrila a Metoda v Resslovej ulici, bol zoskok troch výsadkárov z Veliteľstva vzdušných síl Armády ČR v Zítkových sadoch, ktorí po päťsekundovom voľnom páde otvorili padáky a vlajky Českej republiky, Slovenska a Spojeného kráľovstva.


Fotogaléria: Pietna spomienka pri Chráme sv. Cyrila a Metoda v Prahe

Súčasťou programu bola aj bohoslužba. Ľudia se pomodlili za "duše padlých vojakov, umučených členov protinacistického odboja i za všechny obete heydrichiády". Delegácia pod vedením členov prezídia KVV SR si potom uctila pamiatku padlých pietnym aktom kladenia vencov ku krypte Chrámu sv. Cyrila a Metoda. 

"Klub vojenských výsadkárov SR si pripomína tragické udalosti z 18. júna 1942 aj mimo okrúhlych výročí. Je to pre nás dôležitá udalosť, pretože sa cítime byť ich nasledovníkmi. Akt, ktorý vykonali, napriek vedomiu, že idú na istú smrť, bol prejavom neuveriteľného vlastenectva, túžby po slobode a obrovskej odvahy," povedal viceprezident KVV SR mjr. v. v. Vladimír Schneider.

Každoročne si pripomíname siedmich statočných

V kostole zomreli Jan Hrubý, Jaroslav Švarc, Josef Valčík, Jozef Gabčík, Adolf Opálka, Jan Kubiš a Josef Bublík. Väčšina z nich
v bezvýchodiskovej situácii zvolila dobrovoľnú smrť. Parašutisti z niekoľkých výsadkov, ktorí boli vyslaní na pomoc domácemu odboju
z Londýna sa dostali do Protektorátu na konci roka 1941. Na Reinharda Heydricha zaútočili Kubiš s Gabčíkom z operácie Anthropoid 27. mája 1942. Jeden z najvyššie postavených predstaviteľov nacistického režimu zomrel na následky útoku 4. júna.